پایگاه خبری مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

پایگاه خبری

مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

پایگاه خبری مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

مسجد آیت الله شفیعی یکی از قدیمی‌ترین مساجد اهواز است که درسال 1308(ه.ق) تاسیس شده است.
بیش از پنجاه سال است که حضرت آیت الله سید علی شفیعی (که هم اکنون نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری هستند) امامت جماعت این مسجد را بر عهده داشته و به خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی همت گماشته‌اند.
مسجد آیت الله شفیعی در دوران دفاع مقدس سنگری مهم برای رزمندگان اسلام محسوب می شد.
هم اکنون نیز جوانان این مسجد با عشق به امام راحل و آرمان‌های انقلاب لحظه‌ای از تلاش برای خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی کوتاهی نمی‌کنند.

معرفی کتاب
مذاکرات و مناظرات جلد اول
مذاکرات و مناظرات جلد اول

به مناسبت عید بزرگ غدیرخم به معرفی یکی دیگر از آثار ارزشمند حضرت آیت الله شفیعی به نام «مذاکرات و مناظرات» می پردازیم:

مذهب شیعه از آغاز تاکنون همواره مورد تعرض و دشمنی معاندان و دشمنان سرسخت خود واقع شده است. از مهم ترین انواع مخالفت و دشمنی، ایجاد انواع شبهات و مغالطه ها در مبانی اعتقادی و معارف ارزنده این مذهب بوده است. با این وجود در طول تاریخ ...

آخرین مطالب
  • ۰
  • ۰

سومین نشست از سلسله نشست‌های کلام ولایت در مسجد آیت‌الله شفیعی اهواز با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی، رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، در دانشگاه‌های خوزستان در ابتدا با اشاره به عید غدیرخم عنوان کرد: عید غدیرخم به عیدالله‌ اکبر تعبیر شده است، آنچه در روز غدیر رخ داد مسئله نوع‌ سرپرستی و مدیریت جامعه پس از ارتحال پیامبر(ص) بود. شاید بتوان گفت در اعیادی نظیر عید فطر و یا قربان نگاه به جهات اخلاقی، عبادی، معنوی و روحانی معطوف است اما در غدیر فراتر از اینها بُعد اجتماعی و مدیریتی مدنظر است که آن را به امامت و ولایت تعبیر می‌کنیم که این پیام بزرگ غدیر است و ملت ایران اهمیت آن را در انقلاب اسلامی و پس از رحلت امام خمینی(ره) و در این سال‌ها بیشتر احساس کرد.

تحولات 35 انقلاب امکان فهم حوادث صدر اسلام را عملی‌تر می‌کند

وی گفت: روند تحولات 35 سال گذشته برای ما امکان فهم حوادث صدر اسلام را عملی‌تر و ممکن‌تر می‌کند، چه بسا بسیاری از پرسش‌های بی‌جواب و ابهام‌های حیرت‌انگیز صدر اسلام در فراز و نشیب‌های این سال‌ها برای اهل‌ دقت مشخص می‌شود.

شفیعی همچنین با اشاره به سالروز 13 آبان‌ماه اظهار کرد: این روز یادآور تسخیر مرکزی است که در حقیقت ستاد فرماندهی هر چیز با نقطه مشترک مقابله با انقلاب اسلامی بود. امسال 13 آبان طبعاً از اهمیت بیشتری برخوردار است و فرصت مناسب‌تری برای بازخوانی و بازنگری این مسئله است تا نگاه نسل‌های جدید به این حادثه تاریخی نگاهی مبتنی بر علل شکل‌گیری آن باشد.

رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته‌ای، آن را مسئله‌ پیوسته سالیان ملت ایران دانست و عنوان کرد: مذاکرات هسته‌ای به خاکریزی برای هماوردی انقلاب اسلامی و افرادی که در ستیز و مواجه با آن هستند تبدیل شده است. این ایام در فضای عمومی کشور هم در فضای رسانه‌ای و هم در گفتمان نخبگان شاهد درآمیختگی میان دو موضوع مذاکرات هسته‌ای و نوع و چگونگی رابطه با آمریکا هستیم؛ لذا اگر اجازه بدهیم که این دو مقوله با یکدیگر آمیخته شوند دچار خطا در تحلیل خواهیم شد و چه بسا طراحی و خواست دشمن همین باشد.

وی با بیان اینکه ملت ایران در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی عملاً اعلام کرده است که مرزبندی در حوزه دانش را نمی‌پذیرد، تصریح کرد: اینکه قدرتی خود را کدخدای عالم بداند و بخواهد همه چیز در حوزه سیاست،‌ علم، اقتصاد و حتی باورهای اعتقادی را تعیین کند مورد پذیرش نیست و اساساً انقلاب اسلامی اعلام همین عدم پذیرش است.

وی با بیان اینکه حرکت و مسیر انقلاب اسلامی به این معنا که ملت ایران نمی‌خواهد معادلات جهانی را بپذیرد مگر آن چیزی که بر اساس حدود و موازین درست باشد، عامل صف‌آرایی انقلاب اسلامی و جبهه دشمنان آن است، افزود: نمونه‌هایی از این صف‌آرایی در طول سال‌های پس از انقلاب بوده است و مسئله دانش هسته‌ای نیز در شمار همین هماوردی‌هاست. در 8 سال جنگ تحمیلی دانش هسته‌ای مسئله کلیدی نبود؛ چرا که فکر می‌کردند می‌توانند انقلاب اسلامی را به تسلیم بکشند؛ لذا پس از اینکه ملت ایران آن را با سربلندی پشت سر گذاشت و پیگیری دانش هسته‌ای از مطالبات جدی ملت قرار گرفت این حرکت منشأ تحولات جدید شد.

شفیعی ادامه داد: غربی‌ها در مسئله هسته‌ای هر چه توانستند از جاسوسی، اخلال در روند پیشرفت کار، تحریم، خرابکاری در مراکز هسته‌ای، اعمال فشار در عرصه مذاکرات و ترور ناجوانمردانه دانشمندان هسته‌ای انجام دادند.

شفیعی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته مذاکرات هسته‌ای با فراز و نشیب و در گستره مختلف انجام شده است، ادامه داد: هم ما غرب را آزموده‌ایم و هم آن‌ها ما را امتحان کرده‌اند، امروز دست غرب برای ما رو شده است و موضع ما نیز برای غرب معلوم است. اما مواجه غرب در مسئله هسته‌ای جبهه‌ای است از همان درگیری ممتد که از اول انقلاب اسلامی آغاز شده است؛ جنگ، فشار اقتصادی، و ممانعت از دانش هسته‌ای از جمله این درگیری‌ها است که اگر این قصه نیز با سربلندی ملت ایران به سرانجام برسد پس از آن مسئله دیگری مانند حقوق بشر یا تبعیض جنسیتی و ... خواهد بود؛ لذا این تصور که با تفاهم یا تنازل کار به نتیجه برسد تحلیل غلطی است.

ادبیات حاکم بر مذاکرات میان دو طرف باید به یک شکل باشد

رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با پیشنهاد اینکه در این مسئله جنبه اعتقادی نیز مورد توجه قرار گیرد، گفت: باید چگونگی مواجه با دشمن از نظر دین تبیین شود، این مسئله صرفاً یک اتفاق سیاسی نیست، لازم است ادبیات استکبار را دانست؛ طبیعت وزارت استکبار، تندخویی، گنده‌گویی و فرصت‌طلبی است. قرآن کریم در مواجه انبیاء و قدرت‌های شیطانی در داستان موسی و فرعون، ابراهیم و نمرود، رسول مکرم اسلام(ص) و مشرکین مکه به آن اشاره کرده است. امروز نیز لحن آمریکایی‌ها و ادبیاتشان در جنگ و مذاکره یکی است، از طرفی دم از مذاکره می‌زنند و از سوی دیگر می‌گویند همه گزینه‌ها روی میز است؛ لذا برای دفاع از حقوق ملت ایران باید باصلابت مذاکره کرد و ادبیات گفتگو باید ادبیات مقتدر باشد همانگونه که قرآن کریم در مقابله با دشمنان می‌گوید با عزت و اقتدار عمل کنید. پس اگر بناست مذاکره شود ادبیات طرفین باید به یک شکل باشد؛ در مقابل زورگو نباید نرمش شود و این همان چیزی است که اعتقادات دینی ما بیان می‌کند.

حقوق هسته‌ای ملت ایران و ارتباط با آمریکا مسائلی جداگانه‌ هستند

وی با تأکید بر اینکه مرحله‌ای که امروز در آن قرار داریم مذاکره برای دفاع از حقوق هسته‌ای ملت ایران است و ارتباط با آمریکا مسئله جداگانه‌ای است، تصریح کرد: در فضای عمومی کشور نباید این تصور ایجاد شود که در مذاکرات 1+5 محلی برای حل مسائل ایران و آمریکا است، اگر قرار بر این باشد باید پرونده حمله موشکی به هواپیمای جمهوری اسلامی بر فراز خلیج‌ فارس، تجاوز عراق به خاک جمهوری اسلامی ایران،‌ مدیریت کودتای 28 مرداد 32 و ... نیز روی میز باشد.

شفیعی با بیان اینکه طبیعت استکبار اینگونه است که تا انتقام ضربات خورده را نگیرد و تا نخواهد که دستمان را به رسم تسلیم بالا ببریم قانع نمی‌شود، تصریح کرد: بنابراین کوتاه آمدن در مقابل استکبار خطای استراتژیک است.

شفیعی تصریح کرد: نباید تصور شود برای حل مسئله هسته‌ای لازم است ابتدا یخ روابط ایران و آمریکا آب شود؛ این امر مبتنی بر باورها و اعتقادات دینی نیست و نادرست است.

وی تصریح کرد: اگر در نقطه‌ای بر شکلی از توافق ولایت به مصلحت رسید آن بحث دیگری است، آنچنان که ملت ایران در پذیرش قطعنامه 598 تسلیم امر امام خمینی(ره) بودند؛ لذا در هر مرحله‌ای که ولایت تشخیص خود را اعلام کنند همه تسلیم امر ایشان خواهیم بود.

شفیعی با بیان اینکه در مذاکرات باید باصلابت ورود کرد، تصریح کرد: دیپلماسی ما و دیپلمات‌های ما در همه صحنه‌ها باید آینه تمام‌نمای ارزش‌های انقلاب اسلامی باشند. گروه مذاکره کننده در تمام مراحل باید به‌گونه‌ای عمل کنند که دل و وجود ملت ایران از این جهت که از باورها و ارزش‌های انقلاب دفاع خواهد شد در آرامش باشد. این حق ملت ایران است و در مقابل حق دولت‌مردان است که حمایت مردم را مطالبه کنند.

رئیس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با بیان اینکه این روزها در مقوله ارتباط با آمریکا باب خاطره‌گویی، باب مفتوحی است، گفت: امام خمینی(ره) در پایان وصیت‌نامه سیاسی الهی‌شان که در 26 بهمن 61 بازنویسی کردند و پس از رحلت‌شان منتشر شده در آخرین خطوط نوشته‌اند:

بسمه‌تعالی

در ذیل این وصیت‌نامه 29 صفحه‌ای و مقدمه چند مطلب را تذکر می‌دهم:

1- اکنون که من حاضرم بعضی نسبت‌های بی‌واقعیت به من نسبت داده می‌شود و ممکن است پس از من بر حجم آن افزوده شود؛ لذا عرض می‌کنم آنچه به من نسبت داده شده یا می‌شود مورد تصدیق نیست مگر اینکه صدا یا خط و امضاء من باشد. با تصدیق کارشناسان یا در سیمای جمهوری اسلامی چیزی گفته باشم.

شفیعی دراین باره گفت: بنابراین هر کس مطلبی نقل کند از منسوبین یا غیرمنسوبین امام، پیر یا جوان، معمم، غیرمعمم اگر حوزه بحث بر حضرت امام خمیمی(ره) مربوط باشد باید بر بند یک پایانی وصیت‌نامه ارجاع شود، ما کسی را به دروغگویی متهم نمی‌کنیم اما نمی‌توانیم هر نقلی را نیز بپذیریم گرچه اگر این صریح مکتوب امام خمینی(ره) نبود باز هم ادعاها را بر محکمات امام عرضه می‌کردیم، می‌سنجیدیم و تصمیم‌گیری می‌کردیم.

2- «اشخاصی در حال حیات من ادعا نموده‌اند که اعلامیه‌های این جانب را می‌نوشته‌اند این مطلب را شدیداً تکذیب می‌کنم تاکنون هیچ اعلامیه‌ای را غیر شخص خودم تهیه نکرده است.»

3- «از قرار مذکور برخی ادعا کرده‌اند که رفتن من به پاریس بوسیله آنان بوده این دروغ است پس از برگرداندنم از کویت پس از مشورت با احمد پاریس را انتخاب نمودم زیرا در کشورهای اسلامی احتمال راه دادن نبود آنان تحت