پایگاه خبری مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

پایگاه خبری

مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

پایگاه خبری مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

مسجد آیت الله شفیعی یکی از قدیمی‌ترین مساجد اهواز است که درسال 1308(ه.ق) تاسیس شده است.
بیش از پنجاه سال است که حضرت آیت الله سید علی شفیعی (که هم اکنون نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری هستند) امامت جماعت این مسجد را بر عهده داشته و به خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی همت گماشته‌اند.
مسجد آیت الله شفیعی در دوران دفاع مقدس سنگری مهم برای رزمندگان اسلام محسوب می شد.
هم اکنون نیز جوانان این مسجد با عشق به امام راحل و آرمان‌های انقلاب لحظه‌ای از تلاش برای خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی کوتاهی نمی‌کنند.

معرفی کتاب
مذاکرات و مناظرات جلد اول
مذاکرات و مناظرات جلد اول

به مناسبت عید بزرگ غدیرخم به معرفی یکی دیگر از آثار ارزشمند حضرت آیت الله شفیعی به نام «مذاکرات و مناظرات» می پردازیم:

مذهب شیعه از آغاز تاکنون همواره مورد تعرض و دشمنی معاندان و دشمنان سرسخت خود واقع شده است. از مهم ترین انواع مخالفت و دشمنی، ایجاد انواع شبهات و مغالطه ها در مبانی اعتقادی و معارف ارزنده این مذهب بوده است. با این وجود در طول تاریخ ...

آخرین مطالب
  • ۰
  • ۰

حجت الاسلام والمسلمین سید محسن شفیعی رئیس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان در یادداشتی به تشریح ابعاد و زوایای سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به خوزستان در سال 1375 پرداخته است.

در این یادداشت می خوانیم:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

سفر مقام معظم رهبری به استان خوزستان در سال 1375 از هجدهم تا بیست و پنجم اسفند انجام شد و 8 روز ادامه یافت، این سفر بخشی از سفرهای معظم له به استان‌ها بوده که حقیقتاٌ حرکت ارزشمند و مبارکی به شمار می رود.

سفرهای مقام معظم رهبری به استان‌ها سفری تشریفاتی و دکوری نیست و قبل از سفر ایشان تیم‌های کار‌شناسی در حوزه‌های مختلف به استان مدنظر می‌روند و بررسی‌های کار‌شناسی را انجام می‌دهند و طرح‌هایی که در سفرهای ایشان مصوب می‌شود نیز بعدا توسط دفتر مقام معظم رهبری پیگیری می‌شود.

اصل دیدار حضرت آقا از خوزستان حقیقتا یک حادثه بزرگ و وصف ناشدنی است. ایشان در صبح یک روز آفتابی، با نشاطی معنوی و چهره ای نورانی در فرودگاه اهواز از هواپیما پیاده شدند و مورد استقبال علما و مسئولین استانی قرار گرفتند. بنده نیز توفیق و سعادت داشتم که در آن لحظه در صف مستقبلین از رهبر معظم انقلاب اسلامی حضور داشته باشم و از نزدیک ایشان را زیارت کنم.

اولین دیدار ایشان با مردم در استادیوم تختی اهواز بود. آنچه به چشم می‌آمد حضور متراکم و پرشور مردم و به ویژه عشایر مختلف خوزستان بود که با پرچم‌های سنتی خود در استادیوم حاضر شده و استقبال باشکوهی از رهبر و مقتدای خود به عمل آوردند.

- همه ملت ایران برای تشیّع، وامدار دو مجموعه انسانی هستند؛ یکی اهواز و یکی جبل عامل -

در صحبت‌های روز اول حضرت آقا نکات برجسته زیادی وجود داشت از برجسته‌ترین نکته های سخنانشان این بود که فرمودند: مردم استان خوزستان از روز اوّل، محبّت اهل بیت علیهم‌السّلام را در دل خود پروراندند.

ایشان فرمودند: من نکته‌ای رابه شما بگویم، ملت ایران، مکتب اهل بیت را از دو جا گرفته است. در واقع، همه ملت ایران برای تشیّع، وامدار دو مجموعه انسانی هستند: یکی اهواز و یکی جبل عامل؛ در ایران یکی از مراکز محدود و معدودی که از هزارودویست سال قبل، پایگاه مکتب اهل بیت بود همین شهر اهواز شما و منطقه ی خوزستان است که همیشه تشیع و دین و محبت و معارف اهل بیت را گرفته و آن را به بقیه ی مردم ایران منتقل کرده است.

در ادامه سفر در روز اول، ایشان با خانواده شهدای استان با اولویت خانواده‌هایی که چند شهید تقدیم انقلاب کرده بودند دیدار داشتند و مطالب بسیار ارزشمندی را در آن جلسه مطرح کردند.

ایشان به خانواده های شهیدان فرمودند: دغدغه داشتن، حساسیت نشان دادن، خود را پاسدار راه شهادت و خون و هدف شهیدان عزیز دانستن مربوط به خانواده های شهداست. رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به خانواده شهدا فرمودند: شما‌ به ملت ایران آبرو بخشیدید. شما به اسلام هم آبرو بخشیدید.

بنده فکر می‌کنم آن سخنان منشوری ارزشمند برای مسئولان بنیاد شهید و ایثارگران انقلاب اسلامی است.

برنامه پایانی روز اول سفر ایشان دیدار با علما و روحانیون استان خوزستان در مسجد اعظم اهواز بود. در آن دیدار یکی از نکات اخلاقی قابل ذکر این است که در آن جلسه حضرت آقا پس از آنکه از پشت سن وارد جلسه شدند متوجه شدند در گوشه ی سمت چپ، مرحوم آیت الله مروج که از مفاخر علمای خوزستان بودند و آن موقع در قید حیات بودند در جلسه تشریف دارند. حضرت آقا بلافاصله از بالای سن پایین آمدند و آیت الله مروج را که به علت کهولت سن روی صندلی نشسته بودند در آغوش گرفتند و با ایشان مصافحه و معانقه کردند و پس از این تکریم، مجددا به بالای جایگاه برگشتند.

در آن جلسه بعضی از روحانیون اشعاری را خواندند که حضرت آقا ضمن تشکر ازاینکه شعر‌ها خیلی خوب بودند ولی از اینکه در این شعر‌ها برخی ستایش ها و تمجید و تعریف ها از ایشان بود اظهار ناخرسندی کردند.

مانند سایر جلسات در این دیدار نیز حضرت آقا توصیه‌های بسیار مهمی به روحانیون و حوزه‌ها کردند و درباره ی مسئله تبلیغ و اهمیت آن و روش و شیوه ی درس خواندن طلاب نکات ارزشمندی را بیان نموده و بر عدم جدایی دین از سیاست تاکید ویژه کردند.

یکی از نکات کلیدی و مهمی که در این سخنرانی، حضرت آقا فرمودند این بود که بنده در دوران ریاست جمهوری وقتی بنا بود در یک جلسه مهم و بین المللی سخنرانی کنم اصول و مطالب مهم سخنرانی را قبل از مطرح کردن با حضرت امام خمینی (ره) در میان می‌گذاشتم. که این نکته ی خیلی مهم، بیانگر شدت ارادت و دلبستگی معظم له به امام خمینی (ره) است.

همچنین امام خامنه‌ای در این دیدار درباره علما و روحانیون خوزستان فرمودند: روحانیون این شهر و این استان بحمدالله همه در خدمت انقلاب، برای انقلاب و دوستدار انقلاب و ارادتمند امام بزرگوار هستند. این فرصت خیلی خوب و بزرگی است و خوزستان از این جهت امتیاز بزرگی دارد.

برنامه روز دوم سفر در 19 اسفند با حضور ایشان در آبادان و دیدار با مردم این منطقه آغاز شد و بعدا در همان روز ایشان در مسجد جامع خرمشهر حاضر شدند.

در دیدار با مردم آبادان ایشان با بیان تعابیر بسیار ارزشمندی در مورد مردم این شهر گفتند: آبادان عزیز شهر مرزی و حصار تسخیر ناپذیر دشمن است. یکی از نکاتی که آقا در بیانات خود فرمودند این بود که این دستورالعمل همیشگی همه ی مسئولان نظام جمهوری اسلامی در سرتاسر این کشور است که با انگیزه ی اسلام، با راه اسلام، در سایه ی اسلام و با هدایت اسلام، نظام اسلامی و جمهوری اسلامی و حیات طیبه ی اسلامی را برای این ملت بزرگ مسلمان تامین کنند.

و ما الان بعد از گذشت حدود دو دهه وقتی دقت می‌کنیم میبینیم هنوز این صحبت‌ها تازگی و طراوت دارد و مثل یک نسخه شفا بخش هستند.

مقام معظم رهبری تعابیر بسیار زیبایی را در مسجد جامع خرمشهر بیان می‌کنند و می‌گویند: که در میان همه اسم‌ها، اسم خرمشهر یک اسم استثنایی و بی‌نظیر است. اگر کسی ادعا کند که خرمشهر پرچم سرافرازی و استقامت و پایداری ملت ایران است یقیناً اغراق نکرده است، چون واقعیت همین است.

در روز سوم سفر مقام معظم رهبری به خوزستان، ایشان در اجتماع عظیم زنان خوزستان سخنرانی کردند و در حقیت در این دیدار حضرت آقا در قالب سخنرانی، منشور نگاه اسلام به زن را در 3 عرصه بیان می‌کنند: 1- عرصه تکامل و رشد معنوی زن 2- عرصه فعالیت های اجتماعی زنان 3 – عرصه خانواده.

در این سخنرانی که کاربردی و جدی است ایشان به برخی آسیب‌های مربوط به زنان در خوزستان اشاره می‌کنند و تذکرات مهمی می‌دهند.

در سومین روز سفر حضرت آقا 3 دیدار انجام می‌دهند؛ صبح در یادمان شهدای هویزه حاضر می‌شوند و آن جملات معروف را درباره شهید علم الهدی و یارانش بیان می‌کنند و می‌فرمایند: وقتی انسان این جوانان را می‌دید که با عزم راسخ به قلب دریای دشمن می‌زدند گویی یکبار دیگر صحنه ی صدر اسلام، صحنهٔ عاشورای امام حسین (ع) و صحنه کربلا را به چشم خود، مشاهده میکرد.


حضرت آقا روز 20 اسفند همچنین با حضور در پادگان لشگر 92 زرهی از یگان‌های برگزیده نیروی‌های مسلح در استان، لشکر 7 حضرت ولی عصر(عج)، لشکر 92 زرهی خوزستان، نیروی انتظامی، بسیج و نیروی عشایر سان دیدند و در شب همان روز نیز اعضای مجمع شعرای خوزستان با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار می کنند که در این دیدار برخی شعرای عرب زبان شعرهای محلی می‌خوانند و حضرت آقا از این شعر‌ها استقبال می‌کنند و در سخنانی عالمانه و کارشناسانه در خصوص شعر خوزستان و شعر عربی توصیه می‌کنند شعرای عرب زبان در صورت و قالب شعر محدود و محصور نمانند و به محتوا نیز اهتمام نموده و توجه کنند.

نکته زیبایی که آقا درباره شعر خوزستان می‌فرمایند این است که مردم خوزستان، عشایر خوزستان و شعر و احساسات خوزستانی‌ها برای من عزیز است.

در این دیدار شماری از بازماندگان جهاد عشایر خوزستان پرچمی که نماد جهاد عشایر عرب با انگلیسی‌ها بود را به امام خامنه‌ای تقدیم کردند که ایشان پس از قبول این هدیه می فرمایند: از آقایان عزیزی هم که این پرچم را آوردند خیلی متشکریم، ما این پرچم را به موزه ی هدایای ارزشمندی که مربوط به رهبری است و در حرم مطهر علی بن موسی الرضا علیه الصلوه والسلام واقع است می فرستیم تا آنجا به صورت یک یادگار تاریخی ان شاءالله همیشه بماند و مایه ی افتخار باشد و همه بدانند که چه ارزشهایی در این سرزمین آفریده شده است.

در چهارمین روز سفر یعنی 21 اسفند 75 رهبر معظم انقلاب از مجتمع پتروشیمی بندر ماهشهر بازدید کردند و سخنرانی بسیار مهمی در این مجتمع بیان می‌کنند که‌ ای کاش مسئولان صنعت نفت همین امروز صحبت‌های 19 سال پیش رهبری را دوباره مرور و بازخوانی کنند و راهنمای راه خود قرار دهند.

رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند حقیقتاٌ این مجتمع می‌تواند آرزوی قلبی بنده را مبنی بر اینکه ما به کلی نفت را تحت شرایط معمولی نفروشیم برآورده کند. این واقعا آرزویی است که من دارم. ملت ما تا وقتی به این مرحله نرسد، نسبت به نفت کوتاهی شده است.

رهبر انقلاب اسلامی در این بازید میفرمایند: باید خودمان را به مرحله ای برسانیم که اگر یک وقت لازم دانستیم بگوییم: قصدمان این است که به مدت شش ماه، حتی یک قطره نفت نفروشیم.


یکی از صحبت‌های مهم که هنوز بعد از 19 سال تازگی دارد سخنرانی ایشان