پایگاه خبری مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

پایگاه خبری

مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

شنبه ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

پایگاه خبری مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

مسجد آیت الله شفیعی یکی از قدیمی‌ترین مساجد اهواز است که درسال 1308(ه.ق) تاسیس شده است.
بیش از پنجاه سال است که حضرت آیت الله سید علی شفیعی (که هم اکنون نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری هستند) امامت جماعت این مسجد را بر عهده داشته و به خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی همت گماشته‌اند.
مسجد آیت الله شفیعی در دوران دفاع مقدس سنگری مهم برای رزمندگان اسلام محسوب می شد.
هم اکنون نیز جوانان این مسجد با عشق به امام راحل و آرمان‌های انقلاب لحظه‌ای از تلاش برای خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی کوتاهی نمی‌کنند.

معرفی کتاب
فاطمه، یادگار نبوت
فاطمه، یادگار نبوت

در آستانه شهادت مظلومانه حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) به معرفی کتاب «فاطمه، یادگار نبوت» حضرت آیت الله شفیعی می پردازیم:

کتاب «فاطمه، یادگار نبوت» مجموعه ای است مدون از سه سخنرانی حضرت آیت الله شفیعی که پیرامون فضایل و شخصیت والای حضرت زهرا (سلام الله علیها) در مسجد محل امامت خود، در ایام فاطمیه اوّل سال 1391 هجری شمسی ایراد نموده اند ...

آخرین مطالب
  • ۰
  • ۰

حجت الاسلام والمسلمین سید محسن شفیعی، رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خوزستان در نشست کلام ولایت که شامگاه ۱۸ بهمن در مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز تشکیل شد، با بیان اینکه انقلاب اسلامی ظهور صغرای انقلاب مهدوی است، گفت: اگر ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را ظهور کبرا تعبیر کنیم، انقلاب اسلامی مقدمه این حادثه است و تشکیل حکومت جمهوری اسلامی یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و نه همه دست آورد انقلاب اسلامی. لکن چون حضرت امام اساس این حرکت را با مردم و با اتکاء به مردم جلو برد، پیشبرد و توفیق نظام جمهوری اسلامی، ارتباط و نسبت مستقیم با دستاوردهای نظام انقلاب اسلامی پیدا می کند.

وی ادامه داد: به این معنا که اگر به این نظام که بخشی از دستاورد انقلاب اسلامی است، لطمه ای وارد شد یا شکستی حاصل شد، این محدود به همین دستاورد نمی ماند و به روی مجموعه این حرکت عظیم سایه می اندازد.

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی در ادامه به تبیین جایگاه دین پیش از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و تصریح کرد: در دهه پنجاه چه در داخل و چه خارج با این نگاه مواجه بودیم که مدیریت امور، تدبیر امر اجتماع، تحولات بشری و فعل و انفعال ها در این منظومه هستی ارتباط ماورایی ندارد. ما چه کار خدا داریم، خدا چه کار ما دارد؟ ما عقل داریم، علم داریم، ابزار و تجهیزات داریم، ما دنیا را اداره می کنیم و یک قدم جلوتر باورهای ماورا الطبیعه مانعی در جهت پیشرفت بشر هستند.

وی ادامه داد: می توان گفت در دهه پنجاه هیچ جریان رسمی عرض اندام نمی کرد که این ادعا را بیان کند که دین نه تنها منشا حرکت هست بلکه توان و نرم افزار اداره جامعه را هم دارد. اینکه الان دین از سوی جریان های لیبرال و لائیک گاهی با چالش های تند و تیز مواجه می شود که دین چرا دخالت می کند و مسائل اجتماعی را دینی و ایدئولوژیک نکنید که مشکل ایجاد شود، این حرفها الان هست. شما اگر به پنجاه سال قبل برگردید این حرفها در ذهن کسی نبود. تمسخر دین و بی اعتنایی به دین را می بینید. اصلا به دین به عنوان یکی از اطراف بازی نگاه نمی شد، تا چه رسد به اینکه یک بازیکن قدر توانمندی در میدان باشد.

رییس دفاتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های خوزستان گفت: آنهایی که امروز جمهوری اسلامی را اینطور نقد می کنند که جمهوری اسلامی باعث شد دین، مورد حمله و نقد دنیا قرار بگیرد، در یک مغالطه گرفتارند و آن این است که قبل از جمهوری اسلامی، اصلا دین به رسمیت شناخته نمی شد که کسی با آن وارد چالش شود. این نبود که اندیشه دینی قبل از جمهوری‌اسلامی در یک جایگاه رهبری و احترام قرار داشته و با جمهوری اسلامی هدف تیرباران قرار گرفت. دین زیر پا بود.

نویسنده کتاب در جستجوی راه ادامه داد: وقتی در سال ۵۷ توان دین به نمایش گذاشته شد، رقبا آمدند، دیدند اینجا حریفی هست. در اخبار دیدید که یکی از سناتورهای آمریکایی گفت ترامپ چهارسال پیش در یک مصاحبه رادیویی اصلا سپاه قدسی نمی شناخت، امروز که رسما می گوید به امر من قاسم سلیمانی زده شد، یعنی امروز فهمیده کسی که چهار سال پیش نمی شناخت چه کسی بوده است. سپاه قدس چهار سال پیش هم سپاه قدس بود.

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی ایجاد فرصتی برای شناخت تفکر دینی و توحیدی را اولین دستاورد انقلاب اسلامی که تا آن زمان وجود نداشت دانست و افزود: برخی رهبران مسیحی و یهودی گفتند انقلاب اسلامی متاع ما را هم‌ پر مشتری کرد. رد پای این مطلب را در جنس سوالات خبرنگاران از امام در ابتدای این حرکت بررسی کنید. نوع سوال هایی که می پرسند این است که شما می خواهید چه کنید؟ با دین مدیریت کنید؟ سوال آن ها همراه با تعجب است.

وی با بیان اینکه در ذیل این مساله، فهم بشر از مفاهیمی چون مرگ، ایستادگی، آزادگی، توحید و مقاومت تغییر یافت، گفت: این مفاهیم ۵۰ سال پیش هم بوده است. در تاریخ بشر، جنگ و مرگ هم بوده است. اما تفسیر و نگاه پر اقتداری به مرگ که ما به آن شهادت می گوییم، برای دنیا امر غریبی بود. امام(ره) می گوید ما با شهدایمان به عوالم و مفاهیمی دست پیدا کردیم که تا قبل از آن دور از دسترس بودند.

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی فهم معنویت را دستاود انقلاب اسلامی دانست و اظهار کرد: به ۵۰ سال قبل برگردید. بین متفکران، اندیشمندان، فیلسوفان و نخبگان بشری در آن دوره چه قدر تولید محتوا درباره معنویت وجود داشته است؟ اینها را انسان هنگامی می تواند دریابد که تصویر ۵۰ سال پیش و تصویر امروز را کنار هم بگذارد. این کار انقلاب اسلامی است، کار امام است. معنویت احیا شد، دین به عنوان یک بازیگر به رسمیت شناخته شد. ممکن است بگویند تجربه اش موفق نخواهد بود، عیب ندارد، همین که دانستید دین می تواند در معادلات بشری نقش ایفا کند، دستاورد انقلاب اسلامی است.

نویسنده کتاب در جستجوی راه در بخش دیگری از سخنان خود از حاج قاسم سلیمانی به عنوان مجاهدی که دستاورد انقلاب اسلامی است، یاد کرد و گفت: شاید اصلی ترین نقطه ای که در شخصیت حاج قاسم برای قدرت های منطقه ای و دولت ها مطرح است این است که کسی با انگیزه اعتقادی و ایمان، به مبارزه در هر عرصه ای بدون لحاظ محدودیت جغرافیا حضور دارد. حاج قاسم دستاورد انقلاب اسلامی است. اینکه رهبر انقلاب فرمودند شاگرد مکتب امام است به همین معناست. این نسخه را انقلاب اسلامی به نمایش گذاشته است که انسان مجاهد آرمان گرا مرزهای رسمی را به رسمیت نمی شناسد. اشکی که برای یک بچه یا زن آسیب دیده در منطقه شیعی یا سنی و برای غیر موحدها - مثل ایزدی ها در عراق - می ریزد، یکسان است. این تربیت شده کجا است؟ اگر ویت کنگ ها شجاع بودند از کشور خودشان در برابر آمریکا دفاع کردند. اگر متفقین خیلی انگیزه داشتند در برابر آلمان می ایستادند. چطور انسانی پیدا می شود که مرز نمی شناسد؟

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی ادامه داد: آنها علی رغم همه این ها می دانند حاج قاسم تربیت شده یک مکتب است و با زدن حاج قاسم خیالشان راحت نمی شود. آمریکایی ها جبهه دشمنان خود را در یک نقطه تجمیع می کنند، بعد وقتی آن نقطه را زدند، آنجا ظاهر می شوند و می گویند دیدید، ما زدیم. این یک جنگ روانی است. آنها می دانند حاج قاسم یکی نبوده، ابومهدی در عراق هم یکی نیست. آنها با این روش تربیت مشکل دارند و این روش تربیت دستاورد انقلاب است.

ایشان اظهار کرد: حرف امام این بود که ما در این حرکتی که شروع کردیم یک نقطه استقرار و قرارگاهی می خواهیم، جایی می خواهیم که کارهای خود را سبک و سنگین کنیم. نگاه امام این بود که تشکیل جمهوری اسلامی نقطه اول کاری است که در انقلاب دنبال می کنیم. امام در چندجا فرموده اند این انقلاب مقدمه ظهور حضرت است. برخی این طور تفسیر می کنند که امام یک انسان آرمان گرا است و همه چیز باید به قیام حضرت حجت(عج) منتهی شود و این نگاه طبیعی است. این سخن درست است اما امام می گوید برای رسیدن به ظهور یک کار طولانی بلند مدت باید انجام داد. ما با انقلاب اسلامی نقطه شروع این کار را کلید زدیم. این کار ادامه پیدا می کند تا به بهره برداری برسد و به قیام حضرت حجت(عج) منتهی شود.

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی در ادامه بیان کرد: امام می گوید جمهوری اسلامی قرارگاهی است که ما برپا کردیم تا بنشینیم و مرحله به مرحله جلو برویم. جمهوری اسلامی، تنها دستاورد انقلاب اسلامی نیست، جمهوری اسلامی، قله آرمانی انقلاب هم‌ نیست؛ جمهوری اسلامی ایستگاه اول است و آرمان آن است که امام فرمودند تا وقتی که پرچم لااله الاالله و محمد رسول الله بر فراز قلل رفیع عالم نصب شود. امام گفتند این نقطه ما است. این اتفاق زمانی است که‌ همه به رغبت یا از روی تکلیف و التزام‌ تسلیم امر خدا هستند. زمان حضرت حجت(عج) است. هر چه جمهوری اسلامی به عنوان قرارگاه انقلاب، کارآمدتر باشد، حرکت به سمت این نقطه سریعتر است.

وی گفت: در پایان کار سیاسی داعش سردار سلیمانی نامه مفصلی به حضرت آقا می نویسد و در آن نامه روند شکل‌گیری و برخورد با داعش را توضیح می دهد و مقام معظم رهبری هم پاسخ محکم و متینی به حاج قاسم می دهند؛ هردوی این نامه ها مکتوب هستند و منتشر شده اند.

وی بیان کرد: چون اولین دست آورد انقلاب اسلامی احیای دین و معنویت و قرارگاه سازندگی و حرکت جمهوری اسلامی است هر چه در نظام جمهوری اسلامی ساز و کار معنویت و اخلاص بالاتر باشد انقلاب اسلامی در رسیدن به اهدافش موفق تر است.

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی با طرح این پرسش که چرا سردار سلیمانی انسانی موفق است؟ توضیح داد: حاج‌قاسم یک رجل نظامی صرف نیست. حاج قاسم در فرماندهی نیروی قدس به دنبال اهداف مادی و فیزیکی نیست بلکه به دنبال یک آرمان است. معتقدم که اگر امروز اخلاق و معنویت و دیانت هدف گرفته شده کاملاً حساب شده است؛ هدف قرار دادن معنویت برای به زیر کشیدن جمهوری اسلامی نیست بلکه برای فروپاشی انقلاب اسلامی است.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ادامه داد: اگر همین الان بگوییم که جمهوری اسلامی بمانند اما دیگر با اندیشه امام کاری نداریم دنیا دیگر مساله‌ای با ما ندارد، کما اینکه برخی به این مسئله یا مایل هستند و یا معتقد. لذا این خلط است که دهه فجر به پروژه‌های گاز، آب و...اختصاص پیدا کند. اینها کارهای هفته دولت است. کار دهه فجر این است که انقلاب اسلامی بگوید دین کجا بود و الان در کجا قرار دارد. تفسیر دنیا از مرگ چه بود و الان چگونه است؟ قبلاً فریادهای مستکبران چقدر رعب آور بود و اکنون چقدر رعب آور است؟ خودباوری قبلا کجا بود و اکنون کجاست؟ عزت قبلا چه معنایی داشت و اکنون چه معنایی دارد؟ ما در دهه فجر باید بگوییم که انقلاب اسلامی ترس را کوبید. نپذیرفتن ظلم و زور،  نه تنها در ایران بلکه در دیگر نقاط دنیا کار انقلاب اسلامی است. این تنها حرف ما نیست مستندات آن را ببینید. فلسطینیان بیش ۷ از دهه است که درگیر هستند در قبل از پیروزی انقلاب اسلامی آنها را ببینید و بعد از آن را؛ اکنون روزی نیست که شهید ندهند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی تفسیر جدیدی را در بسیاری از حوزه‌ها ارائه کرد و اینها را باید در دهه فجر بیان کرد، افزود: منتها در واقع کاستی های در نظام جمهوری اسلامی و اداره امور باعث می شود که ما در این جهات لطمه ببینیم.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: امام راحل در پیامی که استراتژی جمهوری اسلامی را مشخص می کند به صراحت می گوید که جمهوری اسلامی از همه مظلومان عالم که بخواهند بر علیه ظالمان حرکت کنند حمایت می کند و اصول تصاحب قدرت را به آنها آموزش خواهد داد.

حجت الاسلام والمسلمین شفیعی با بیان اینکه انقلاب اسلامی را باید با همه ابعاد آن دید و از خلط دو مفهوم انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی به شدت پرهیز کنیم، گفت: انقلاب یک حرکت نرم‌افزاری است و یک قرائت جدید عالمی است، در حالی که جمهوری اسلامی آن ساختاری است که برپا شده است. دستاوردهای معنوی انقلاب اسلامی را حتماً باید بازگو کرد چراکه ما آن نگرانی را داریم که اگر کار صرفاً در مسائل فیزیکی و مادی بیان شود نگاه محدود می‌شود و آن هدف بلند مورد غفلت قرار بگیرد.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: این موضوع متوجه همه کسانی است که عهده دار مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی هستند که اگر با رفتار آنها در اعتقاد مردم و دین باوری مردم، کاستی و غفلتی صورت بگیرد می تواند اصل حرکت امام و انقلاب اسلامی را تحت تاثیر قرار دهد.

دیدگاه (۰)

هیچ دیدگاهی هنوز ثبت نشده است

ارسال دیدگاه

بدیهی است که همه دیدگاه‌های شما خوانده شده و برای انتشارشان، ملاک‌ها و معیارهایی لحاظ می‌شود؛ بنابراین، برای درج دیدگاه خود، رعایت برخی چهارچوب‌های اخلاقی ضروری است:

لطفاً دیدگاه خود را به زبان فارسی بنویسید، پیام های غیر فارسی منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که حاوی توهین، تهمت یا افترا، نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی باشد منتشر نخواهد شد.

در صورتی که تمایل به ارسال نظر به صورت خصوصی دارید، تیک گزینه خصوصی را بزنید.

از ارسال دیدگاه های تبلیغاتی و یا حاوی لینک، خودداری کنید، پیام های نامرتبط با متن، تأیید نمی شوند.

لطفاً دیدگاه‌تان تا حد امکان مربوط به همین نوشته باشد.

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
یادداشت سردبیر
انقلاب اسلامی ونقش مردم خوزستان
انقلاب اسلامی ونقش مردم خوزستان

به اطلاع بازدید کنندگان عزیز می رساند، آنچه از روز 13 بهمن و طی چند بخش پیش روی شما قرار می‌گیرد متن مصاحبه روزنامه جمهوری اسلامی با حضرت آیت الله شفیعی می‌باشد که در بهمن ماه 1386 به مناسبت دهه‌ی فجر انقلاب اسلامی صورت گرفته و در شماره 8269 این روزنامه در تاریخ 20 بهمن ماه 1386 چاپ و منتشر گردیده است.

نظر به اهمیّت مطالب و موضوعات مطرح شده در این مصاحبه و بیان بخش‌هایی از تاریخ مبارزات مردم خوزستان در نهضت امام خمینی قدس سره اینک و با مقداری ویرایش به علاقمندان و مشتاقان مباحث تاریخی تقدیم می‌گردد.

پایگاه خبری

مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

سخنرانی حضرت آیت الله شفیعی در جمع رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس

دریافت

مدت زمان: 18 دقیقه 51 ثانیه

آخرين ديدگاه‌ها
پاسخ: سلام از طریق کتابخانه ...
مسجد حضرت آیت الله شفیعی