پایگاه خبری مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

پایگاه خبری

مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳

پایگاه خبری مسجد حضرت آیت الله شفیعی اهواز

مسجد آیت الله شفیعی یکی از قدیمی‌ترین مساجد اهواز است که درسال 1308(ه.ق) تاسیس شده است.
بیش از پنجاه سال است که حضرت آیت الله سید علی شفیعی (که هم اکنون نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری هستند) امامت جماعت این مسجد را بر عهده داشته و به خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی همت گماشته‌اند.
مسجد آیت الله شفیعی در دوران دفاع مقدس سنگری مهم برای رزمندگان اسلام محسوب می شد.
هم اکنون نیز جوانان این مسجد با عشق به امام راحل و آرمان‌های انقلاب لحظه‌ای از تلاش برای خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی کوتاهی نمی‌کنند.

معرفی کتاب
سیری در سیره پیامبر اعظم(ص)
سیری در سیره پیامبر اعظم(ص)

به مناسبت مبعث نبی مکرم اسلام حضرت محمّد مصطفی(ص) به معرفی کتاب «سیری در سیره پیامبر اعظم (ص)» حضرت آیت الله شفیعی می پردازیم:

کتاب «سیری در سیره پیامبر اعظم(ص)» مجموعه ای مدون از سه مصاحبه روزنامه نور خوزستان با حضرت آیت الله شفیعی می باشد که در سال های 1385 و 1386 هجری شمسی صورت گرفته است.

آخرین مطالب
  • ۰
  • ۰
حضرت آیت الله سیدعلی شفیعی بیش از 50 سال در منبر وعظ، خطابه، تدریس و تالیف به دفاع از سنگر اسلام پرداخت و بیش از هفتادکتاب از ایشان موجود است، این عالم بزرگوار در سال‌های دفاع مقدس در سنگر مسجد و جبهه‌های حق علیه باطل حضور فعالی داشت و رزمندگان اسلام اولین نماز جماعت مسجد جامع خرمشهر که ساعتی پس از آزادی خونین شهر به امامت ایشان اقامه شد را به یاد دارند.
حضرت آیت الله شفیعی شاگردان سرافراز و سربلندی داشت که از آن بزرگواران می‌توان به شهیدان سیدمحمد جهان آرا، سیدحسین علم الهدی، فرزند شهیدش سیدمرتضی شفیعی و شهدای سرافراز دیگر اشاره کرد، او نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری است.
گفتگوی خبرگزاری تسنیم با این عالم بزرگوار و ویژگی‌های شخصیتی «شهید سیدحسین علم الهدی» از زبان استادش در ادامه می‌آید:
شهید علم الهدی را از چه زمانی می‌شناختید؟

پدر شهید سید حسین علم الهدی، مرحوم آیت الله سید مرتضی علم الهدی همسایه ما بودند، این عالم وارسته نزد علمای بزرگ نجف تلمذ داشتند و سپس از نجف به اهواز آمدند، منزل اخیرشان در خیابان سعدی- خیابان شهید علم الهدی فعلی- بود، بنده شهید سید حسین علم الهدی را از کودکی می‌شناختم ایشان همسایه ما بود و منازل ما از قسمت داخلی به هم راه داشت. همچنین شرمنده‌ام که بگویم او پیش بنده درس تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه خوانده بود، ولی حقیقت مساله این است که باید بگویم ما شاگردان آن‌ها هستیم، ولی به روال ظاهری در جلسات بحث و تفسیری که داشتیم یکی از حضار ما شهید سیدحسین علم الهدی بود. باری، پدران بنده و شهید علم الهدی از علمای سرشناس خوزستان و اهواز بودند و با یکدیگر آشنایی و ارتباط نزدیک داشتند همچنین مادر بنده و مادر شهید، این دو بانوی مرحومه هم نهایت صمیمیت را داشتند. ما با هم ارتباط خانوادگی داشتیم و جدای آن در دوران مبارزات قیام پانزده خرداد که علما وارد مرحله جدیدی از مبارزه شدند، طبعا جلساتی تشکیل می‌شد و رفت آمدهایی برقرار بود،گاه جلسات در منزل ما و گاه در منزل ایشان تشکیل می‌شد.

 

 از خصوصیات اخلاقی شهید بگویید.

شهید علم‌الهدی بسیار مخلص، متقی، متدین و خالص بود. نه تنها هیچ تظاهری به تقوی و ایمان نمی‌کرد، بلکه انگیزه‌اش این بود که مخفی کند. همان طور که در روایات آمده است "افضل الزهد اخفاء الزهد". به این معنی که بهترین انواع زهد مخفی نگه داشتن زهد است. این ویژگی یکی از مصادیق بارز و روشن شهید علم‌الهدی بود. مرحوم ایت الله علم الهدی بزرگ و آقا زاده ایشان سید مصطفی که معمم و منبری مهمی در شهر و اهل مبارزه بودند. دوران مبارزه و نهضت انقلاب را با مبارزه علیه طاغوت و علیه رژیم شاه گذراند. حتی آمدند منزل ایشان را تفتیش کردند و دست سیدحسین را گرفتند. این در حالی بود که اعلامیه‌ها و جزوه‌ها هم در دستش بود. افراد داخل منزل جزوه‌ها و اعلامیه‌ها را مخفیانه از دست سیدحسین گرفتند و وقتی او را بردند چیزی دستش ندیدند که بتوانند او را محکوم کنند، ولی آن‌ها بنایشان بر شکنجه و اذیت و آزار بود و از سیدحسین هم نگذشتند. برادران ایشان سید علی و سید کاظم و سید حمید به همراه شهید علم الهدی در جریانات انقلاب و دفاع مقدس حضور فعال داشتند. حتی در جریان راهپیمایی‌ها شهید علم الهدی نقش محوری و هماهنگی در اهواز و خوزستان داشت. در جریان طرح مساله ولایت فقیه در خبرگان قانون اساسی شهید علم الهدی نقش اساسی داشت و پیشنهاد دهنده بود و از طریق علمای خوزستان در مجلس خبرگان قانون اساسی گنجاندن مساله ولایت فقیه در مجلس خبرگان قانون اساسی را پیگیری شد. شهید علم الهدی در این زمینه با برخی از علما دیدار و مکاتبه داشتند و پیگیر بودند.

در آن زمان هر مسأله‌ای که پیش می‌آمد دوستان و برادران ما در مسجد جزایری و مسجد ما(مسجد شفیعی اهواز) جزء مبارزین و انقلابیون فعال بودند تا وقتی که فعالیت‌های موسوم به خلق عرب در خوزستان شکل گرفت، که با تحریک بیگانگان و انفجار در خطوط لوله‌های نفت و راه آهن ادمه یافت و منجر به جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام علیه ایران اسلامی شد. شهید علم الهدی در جلسات تفسیر قرآن که به مدت 6 سال در منزل ما برگزار شد و تا زمان سال 1357 که سپهبد اویسی فرمانده نظامی شد ادامه داشت، شرکت فعال داشت و همچنین با آیت الله جزایری نیز همکاری نزدیک داشتند. علت تعطیلی جلسات قرآن هم این بود که فعالان جلسه قرآن را که در منزل ما برگزار می‌شد با جریانات انقلاب ارتباط داشتند و رژیم ستمشاهی جریان را فهمیده بود.

از مبارزات شهید علم الهدی در دوران جنگ تحمیلی بگویید.

پس از پیروزی انقلاب و دگرگونی اوضاع، سیدحسین بعضی جلسات نهج‌البلاغه ما را می‌آمد. زمانی که جنگ تحمیلی آغاز شد و روزی که رژیم بعث عراق بمباران کشور و از جمله خوزستان را آغاز کرد، شب در مسجد در حال سخنرانی بودم که جمعیتی از جوانان و از جمله شهید علم‌الهدی از مسجد جزایری تا مسجدی که ما نماز می‌خواندیم آمدند و از آنجا به طرف واحد فرهنگی سپاه رفتند. ما هم با افراد خودمان به آن‌ها ملحق شدیم. یکی از سخنرانی‌های بسیار جالب، پرشور و محرک که آن شب در مقابل درگاه واحد فرهنگی سپاه ایراد شد، سخنان شهید علم‌الهدی بود که برای مردم و جوانان صحبت می‌کرد. یادم می‌آید این آیه شریفه 75 سوره مبارکه نساء جزو سخنانش بود: "ما لکم لا تقاتلون فی سبیل‌الله و المستضعفین من الرجال و النساء"...؛ و ادامه داد که چرا جهاد نمی‌کنید در راه خدا و چرا حرکت نمی‌کنید در راه خدا، بچه‌های اهواز منتظر چه هستند؟ آماده جنگ علیه دشمن باشید. این جوان مسلط به قرآن، معتقد و معترف به مفاهیم قرآنی و فدایی امام و انقلاب جنب و جوشی عجیب در جوانان ایجاد کرد و به سمت جبهه‌ها حرکت کردند.

بعد از آن سخنرانی در منزل ما جلسه‌ای برگزار شد و آقای موسوی جزایری به منزل ما آمدند و پیرامون مسائل شب گذشته صحبت کردیم، دیگر مساله جنگ توسط همه جدی گرفته شد و محلی که در «منطقه آخر آسفالت» بود به عنوان ستاد مردمی تعیین شد و مردم در آن مکان جمع می‌شدند. آنها از لشکر 92 زرهی اسلحه می‌گرفتند و روحانیون نیز مدام به آن ستاد سر می‌زدند. مساله جدی شد و یکی از مهره‌های اصلی جنگ در خوزستان و اهواز، شهید علم الهدی بود. شهید علم الهدی خیلی خوش اخلاق و خوش برخورد و متواضع بود، در حسینیه اعظم اهواز پای منبر می‌ایستاد و با اخلاص،حرارت و برخاسته از دل سخنرانی می کرد. منش روحانیت وارسته در وجود ایشان متجلی بود و در عین حال روحیه قوی انقلابی داشتند.

حماسه و شهادت علم الهدی چه اثری در جنگ داشت؟

در حملات ناجوانمردانه دشمن به بخشی از خاک ایران اسلامی از جمله هویزه، بچه‌های هویزه دفاع و جهاد جانانه‌ای داشتند. شهدای هویزه تاریخ جداگانه‌ای دارند. وقتی پیکر شهید علم‌الهدی را پیدا کردند، قرآن روی سینه‌اش وسیله شناسایی‌ وی شد. البته مساله شهدای هویزه تنها به شهید علم‌الهدی اختصاص ندارد و بقیه شهدای هویزه هر کدام به نوبه خود قهرمانانی بودند که به وظیفه خود عمل کردند و در نهایت به فیض شهادت نایل آمدند. همه این عزیزان جزو افتخارات ما محسوب می شوند و از تاریخ شهادت این شهیدان و شهید علم الهدی نام مبارک شان را بر خیابان‌ها، مساجد، پایگاه‌ها و اماکن انقلابی می‌بینیم. ان شا الله در آخرت هم بر سر سفره اجداد طاهرشان باشند.

دیدگاه (۰)

هیچ دیدگاهی هنوز ثبت نشده است

ارسال دیدگاه

بدیهی است که همه دیدگاه‌های شما خوانده شده و برای انتشارشان، ملاک‌ها و معیارهایی لحاظ می‌شود؛ بنابراین، برای درج دیدگاه خود، رعایت برخی چهارچوب‌های اخلاقی ضروری است:

لطفاً دیدگاه خود را به زبان فارسی بنویسید، پیام های غیر فارسی منتشر نخواهد شد.

پیام هایی که حاوی توهین، تهمت یا افترا، نسبت به اشخاص حقیقی و حقوقی باشد منتشر نخواهد شد.

در صورتی که تمایل به ارسال نظر به صورت خصوصی دارید، تیک گزینه خصوصی را بزنید.

از ارسال دیدگاه های تبلیغاتی و یا حاوی لینک، خودداری کنید، پیام های نامرتبط با متن، تأیید نمی شوند.

لطفاً دیدگاه‌تان تا حد امکان مربوط به همین نوشته باشد.

کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
یادداشت سردبیر
پیام تسلیت آیت الله شفیعی در پی شهادت رئیس جمهور خدمتگزار
پیام تسلیت آیت الله شفیعی در پی شهادت رئیس جمهور خدمتگزار

پیام تسلیت حضرت آیت الله شفیعی در پی شهادت رئیس جمهور خدمتگزار، محبوب و مردمی حضرت حجت الاسلام والمسلمین رئیسی و جمعی از خدمتگزاران صدیق انقلاب اسلامی

سخنرانی حضرت آیت الله شفیعی در جمع رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس

دریافت

مدت زمان: 18 دقیقه 51 ثانیه

آخرين ديدگاه‌ها
پاسخ: سلام از طریق کتابخانه ...
  • ۱۸بهمن۰۰ - ۱۲:۰۴ - فاطمه
    🤔
مسجد حضرت آیت الله شفیعی